Karabiny snajperskie ASG – jakie napędy się w nich stosuje?

Karabiny snajperskie ASG – jakie napędy się w nich stosuje?

Repliki ASG wykorzystują różne mechanizmy. W karabinach snajperskich najpopularniejsze są napędy sprężynowe i gazowe, ale z rzadka zdarza się, że są w nich stosowane silniki elektryczne. Jakie mają zalety i wady wspomniane rozwiązania? Czy można poprawić jakoś osiągi tych broni? Przeczytaj artykuł i przekonaj się sam!

Napęd sprężynowy

To zdecydowanie jeden z najpowszechniejszych i najprostszych napędów wykorzystywanych w replikach ASG w ogóle. Dodatkowo – dla karabinów snajperskich, które zwykle są wzorowane na broniach z zamkiem czterotaktowym, stanowią naturalny wybór. W tym przypadku bowiem strzelec musi za każdym razem samodzielnie przeładować broń przez odryglowanie zamka, odciągnięcie go w celu wyrzucenia łuski i napięcia kurka, a następnie załadować przez dopchnięcie go i zaryglowanie. Mechanizm sprężynowy często wykorzystuje się także w kopiach uzbrojenia samopowtarzalnego, w tym m.in. legendarnego już SWD Dragunova. Ma on jednak pewną wadę – wymaga użycia siły do przeładowania. Sprężyna bowiem musi zostać napięta. Z drugiej strony – w prostocie siła! Dzięki temu napędowi właściciel repliki będzie się nią cieszyć przez cały rok, co w przypadku innych systemów bywa problemem.

Napęd gazowy

Mechanizm wykorzystujący tzw. Green Gas lub CO2 jest mocno ograniczony zimą. Gdy temperatury spadają poniżej 10-15°, wydajność replik obniża się, a wraz z nią – FPS-y. Może też dojść do tzw. syfonowania, czyli rozszczelnienia zaworów i niekontrolowanego wycieku gazu. Jednak w cieplejsze dni napęd ten zdaje egzamin wzorowo. Nie tylko pozwala szybko i łatwo przeładowywać broń, ale często oferuje również co najmniej wystarczającą prędkość początkową kulki, szczególnie jeśli wybiera się repliki zasilane dwutlenkiem węgla.

Napęd elektryczny

Choć karabiny snajperskie rzadko są zasilane silnikami elektrycznymi, to warto je wymienić dla porządku. Zwykle stanowią one repliki broni, które w rzeczywistości są samopowtarzalne. Tym samym wśród takich produktów można znaleźć m.in. Dragunovy, amerykańskie M14 czy modele wzorowane na konstrukcjach HK, w tym G3 i jego konwersje.

Tuning replik snajperskich

Wersje stockowe często nie oferują możliwości, jakich oczekuje snajper ASG. Choć pogoń za maksymalną liczbą FPS-ów czasem wymyka się spod kontroli, to akurat karabiny snajperskie powinny zagwarantować wyższą prędkość początkową, by razić kulkami z większej odległości. Gdy już wybierzesz model – podrasuj go z pomocą zestawu tuningowego.